Дан Преподобног oца Јустина у манастиру Ћелије

Да му молитве принесе, верни народ предвођен својим пастирима, у Ћелије се сабира из целе православне васељене. Лета Господњег 2017., на празник Преподобног Јустина Ћелијског, свету архијерејску Литургију служили су Епископ ваљевски г. Милутин, Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије, Архиепископ михаловско-кошички г. Георгије, Епископ будимљанско-никшићки г. Јоаникије, Епископ рашко-призренски г. Теодосије, Епископ аустралијско-новозеландски г. Силуан и умировљени Епископ захумско-херцеговачки г. Атанасије, уз саслуживање архимандрита Методија, проигумана манастира Хиландара, архимандрита Доротеја, старешине Светотројичног манастира у Бредареду (Шведска), као и бројног свештенства и свештеномонаштва из више епархија. Овогодишњи дан Преподобног Оца Јустина био је, како је рекао Епископ Милутин, „мали сабор“ у ћелијској долини.

-Прошавши Албанску голготу са српском војском, краљем Петром и митрополитом Димитријем, млади богослов Благоје Поповић у храму Светог Александра Невског у Скадру (данас порушен) прима монашки постриг и постаје монах Јустин, добивши име по ранохришћанском светитељу Јустину Философу. У времену распећа своје Цркве и свог народа, прима на себе Христов крст и од тада па све до земаљске кончине, као Симон Киринејски, носио је Христову голготу, своју голготу и голготу свог народа. Отац Јустин био је живоносни сведок Христа Бога, распетог и васкрслог, беседио је на светој архијерејској Литургији Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије, један од ученика новопросијавшег светитеља Српске Цркве, кога поштује васцели православни свет.

-Отац Јустин знао је да онај ко понесе Часни крст, тај ће добити силу и светлост Васкрсења Христовог. Ево, старац наш Отац Јустин доживео је своје васкрсење. Кроз њега и преко молитава ћелијских сестара уграђених у ову светињу, васкрсавамо и ми, сабирајући се на овом светом месту, у овој светој гори. И ми васкрсавамо, надахњујући се и васпитавајући се силом Божјом и примером светих Божјих људи, који су освештали простор средишне Србије… Овде су засијале мошти Светог владике Николаја и оца Јустина, два чудесна светила. То је оно што је овај народ изнедрио! У овим распамећеним и безбожним временима, Бог је послао нама своје нове апостоле, а преко нас и читавој Европи и свету, истакао је митрополит Амфилохије.

(Извор: http://www.spc.rs/sr/dan_prepodobnog_oca_justina_u_manastiru_tshelije )